Profilowane płyty PCW to materiał idealny do lekkich zadaszeń. PCW może być stosowany na pawilony ogrodowe, zadaszenia miejsc parkingowych, przeszklenia balkonów i tarasów, pokrycia basenów ogrodowych oraz daszki wejściowe.

SKŁADOWANIE I TRANSPORT PŁYT:
Płyty w stosie (złożone na sobie kilka płyt), zarówno magazynowane, jak i na czas transportu, powinny być zawsze chronione przed słońcem i deszczem. Składowanie powinno odbywać się na powierzchni płaskiej tak, aby uniknąć deformacji płyt. Jeżeli podłoże jest gorące, to położyć należy płyty na paletę, a nie bezpośrednio na podłoże. Przykrywać jasną folią nieprzepuszczającą światła lub składować płyty pod dachem. Maksymalna wysokość stosu przy składowaniu: – 50 cm dla płyt PCW

KONSTRUKCJA POD PŁYTY:
Łaty drewniane 4 x 6 cm lub kątownik stalowy, lub stalowy profil zamknięty. Zalecane odstępy łat: +/- 60 cm. Na terenach, gdzie występują silne wiatry lub duże opady śniegu stosować mniejsze odstępy.

OBRÓBKA:

Do cięcia stosować piłę o drobnych ząbkach i niewielkim rozwarciu (np. piła do metalu). W przypadku cięcia maszynowego należy stosować tarczę diamentową lub tarczę o drobnych ząbkach z węglików spiekanych. Otwory wiercić (nie przebijać) 3 mm większe od trzpienia śruby, stosować wiertła do tworzyw sztucznych (np. „Unibit”) lub typowe wiertła do metalu. Przy zakładkach wzdłużnych otwory nie należy wiercić w odległości mniejszej niż 50 mm od brzegu płyty.

MOCOWANIE ŚRUBAMI:

Przy montażu na dachu, w obrębie nakładania się na siebie płyt, na wierzchu fali, fale 1, 4, 7... za pomocą śruby z uszczelką i odpowiednią podkładką dystansową. Przy montażu na ścianie - na dole.

ZAKŁAD WZDŁUŻNY:

Zakład min. 15 cm (20*) w obrębie dachu, a 10 cm na ścianie. Zakładka na szerokości min. 1 fala (2 fale*) - Zwracać uwagę na główne kierunki wiatrów.

* zalecane wartości na obszarach silnych wiatrów i śniegów

WYSTAWIANIE KRAWĘDZI PŁYT:

Płyta może maksymalnie wystawać 150 mm; minimalna odległość między śrubą a kantem zewnętrznym płyty - 40 mm

MINIMALNE NACHYLENIE DACHU:
Płyt nie stosować na dachach o spadku mniejszym niż 8 stopni (zalecane od 10 stopni). Płyty stosować tylko w miejscach, gdzie nie nagrzewają się powyżej 60ºC. Nie stosować żadnej izolacji cieplnej za lub pod płytami. Zabronione jest chodzenie bezpośrednio po płytach. W przypadkach koniecznych (np. w trakcie montażu) stosować tzw. łaty.

MONTAŻ:
Nie montować płyt uszkodzonych, pękniętych w transporcie lub w czasie obróbki. Nie wykonywać montażu w temperaturze poniżej 5ºC. Płyty montować stroną zabezpieczoną przed promieniami UV (strona, na której znajdują się naklejki lub wytłoczony napis) ku górze. Konstrukcja, na której mocowane są płyty powinna być koloru jasnego lub w miejscu styku z płytą pomalowana na biało. Płyty układać rzędami w kierunku odwrotnym do kierunku najczęściej wiejących wiatrów oraz od dołu do góry. Kolejne rzędy przesunąć o szerokość płyty. Płyty układane na ścianie mocować w dolinach fal, a układne na dachu (przy zastosowaniu odpowiednich podkładek dystansowych) na grzbiecie fal. Połączenie płyt należy uszczelnić silikonem lub taśmą uszczelniającą. Płyty okapowe powinny wystawać co najmniej 50 mm poza płatew okapową. W przypadku dachów o małym spadku i dużej powierzchni zakład powinien wynosić dwie fale. W pozostałych przypadkach jedna lub półtorej fali. Przy wszystkich konstrukcjach należy pamiętać o dostatecznej wentylacji, a z uwagi na rozszerzalność termiczną – o pozostawieniu odpowiedniego luzu np. na śrubach mocujących. W przypadku konstrukcji nietypowych należy korzystać ze szczegółowych rozwiązań zaproponowanych przez producenta.

 

CZYSZCZENIE:

Nie używać żadnych środków do szorowania, a czyszczenie ciśnieniowe - tylko pod najniższym ciśnieniem. Na mycie powierzchni płyt nadaje się czysta woda i ług mydlany.