Plexiglas i poliwęglan to dwa różne materiały lecz na pierwszy rzut oka identyczne, są stosowane jako substytuty szkła ze względu na swoje właściwości i wygląd. Plexi To nazwa handlowa dla polimetakrylanu metylu, czyli akrylu, PMMA (polimetakrylan metylu) . Zaś poliwęglan jest polimerem PC z grupy poliwęglanów, zwykle wykonanym z bisfenolu i chlorku metylenu zwany również policarbonem. Obydwa materiał są wytrzymał na warunki atmosferyczne 

 

Oto kilka głównych różnic między nimi:

Wytrzymałość:

Pleksiglas: Jest ogólnie bardziej sztywny i twardszy niż poliwęglan lecz bardziej podatne na pękanie. 

Poliwęglan: Jest bardziej elastyczny, miększa powierzchniowo i odporniejsza na uderzenie niż plexi co powoduje że jest często używany w miejscach gdzie występuje ryzyko pęknięcia 

Przezroczystość:

Pleksiglas: Ma większą przezroczystość niż poliwęglan, co oznacza że ​​jest często używany w miejscach gdzie jest potrzebna większa klarowność.

Poliwęglan: Może być nieco mniej przezroczysty niż pleksi, ale oferuje dobrą przezroczystość w ramach wyższej wytrzymałość materiałowej .

Właściwości termiczne:

Pleksiglas: Jest mniej odporne na wysokie temperatury od poliwęglan lecz dużo proście w obróbce termicznej gięcie czy termoformowanie .

Poliwęglan: Bardziej odporny na działanie temperatury od plexi lecz jeżeli o termoformowanie jest bardzo wymagający a chłonięcie wody bardziej to utrudnia 

Obróbka:

Pleksi: Można ją giąć, kleić, polerować, ciąć laserem co2 czy frezować jest to dosyć proste. 

Poliwęglan: Jest i łatwy do ciecie mechanicznego ( piła czy fez ) plusem pc jest możliwość gięcie na zimno lecz minusem nie można ciąć laserem ( wydobywają się szkodliwe dla zdrowia i sprzęty opary ) 

Zastosowania:

Pleksiglas: Stosuje się go w gadżetach reklamach, reklamie wizualnej, meblach reklamowych, osłonach ochronnych covid, itp.

Poliwęglan: Jest często używany w osłonach ochronnych do maszyn, dachach, panelach świetlnych, zabawkach, itp. wybór między plexiglasem a poliwęglanem zależał od zastosowania takich jak trwałe uderzenie klarowność, masa czy ostatecznie termiczna.